To mój najdłuższy wpis. Długo zastanawiałam się, czy go udostępnię. Czy w ogóle go napiszę. I czy z takimi szczegółami (proszę osoby wrażliwe o nieczytanie). Doszłam do wniosku, że podzielę się z Wami tym dniem. Pokażę, że można urodzić po cięciu cesarskim normalnie. Bez straszenia. Bez mierzenia, obliczania i zgadywania wielkości ryzyka.
Na początek należy ustalić kilka faktów.
Na przykład to, że rozróżniam poród siłami natury od porodu drogami natury. Pierwszy w pełni naturalny, samoistny, fizjologiczny, taki jak został zaplanowany w toku ewolucji.
Drugi wspomagany jakimiś medycznymi sztuczkami. Czyli gdzie siły natury nie mogą, poślą doktora. A to znieczulenie, a to oksytocyna, a to nacięcie czy inne kleszcze. Każda, najmniejsza interwencja.
Jasne, że mój buntowniczy umysł pragnął urodzić siłami natury. W karcie wypisu mam jak byk: poród fizjologiczny. A jednak nie do końca tak było.
Ale po kolei.
Ten dzień
O terminie porodu już pisałam. Natalka urodziła się 280. dnia ciąży. Iście książkowo. Leon nie mógł mieć tak dokładnie wyznaczonego dnia, bo się wszystko ongiś poprzesuwało i namieszało. Pi x oko 2 tygodnie później niż podaje kalendarz.
— To pani Magdo, ja wracam z urlopu i mam dyżur dziewiętnastego sierpnia. To wtedy mogłaby pani urodzić.
— O to bardzo chętnie, tak się umówmy.
Sobie zażartowałyśmy z panią doktor w okolicach kwietnia. Potem ten dzień wpisała w kartę ciąży jako oficjalny termin porodu. Potem zapewniłam swoją położną, że to będzie wtedy. Potem, 3 tygodnie przed terminem, na ostatniej wizycie było już tak:
— To co pani Magdo, może faktycznie zaczekacie na mnie, aż z urlopu wrócę? — zagadnęła w trakcie badania ręcznego pani doktor.
— No jasss…
— Ooooo nie zaczekacie. Szyjka w osi.
No i czekałam, czekałam. I cisza. Nadszedł osiemnasty, dzień, w którym rodzić wyjątkowo nie chciałam. Ale coś czułam.
Oznaki porodu
Z Natalką kompletnie nic się wcześniej nie zapowiadało. Po prostu chlusnęły rano wody, a potem finał jaki był, to wiadomo.
Teraz było trochę inaczej. Jak pisałam a propos karmienia piersią w ciąży, od 37. tygodnia podczas karmienia Natalki odczuwałam spinanie się brzucha. Na jakieś 6 dni przed porodem zaczęłam odczuwać pewną bolesność przy tym spinaniu. Delikatnie, nienahalnie. 2 dni przed porodem bolesność lekko wzmogła i pojawiała się także wtedy, kiedy nie karmiłam. Ewidentnie się zbliżało.
Dzień przed porodem dopadły mnie jakieś wewnętrzne nerwy. Że już by się mogło zacząć. Ale właściwie to jeszcze nie (bo nie chcę osiemnastego). Ale tak, żeby zdążyć na dyżur pani doktor. Ale właściwie to ile on trwa i jak się wstrzelić? Takie rozterki.
Bolało mocniej, czasami musiałam przystanąć, czasami się oprzeć. Cieszyłam się. I wkurzałam, bo znowu ciągnęło po krzyżu, a pamiętałam, że w krzyżu boli bardzo. Ale bardziej cieszyłam się. Byłam gotowa. Chciałam pociągnąć mocniej, rozhulać sytuację. Długi spacer po markecie. Szarpane sprzątanie to tu to tam (bez efektów). Dużo karmienia Natalki. Coraz więcej wewnętrznych nerwów. Ale nic więcej.
Wieczorem orzekliśmy z Tomkiem, że brzuch mi opadł. Z uwagi na upał łaziłam po domu w samym staniku i podziwiałam nowy kształt brzucha. Ostatnią przepowiednią było odejście czopu. Albo jego części, cholera wie, ile tego powinno być.
Początek
Wieczorem we wtorek oddelegowałam Tomka na trening, a sama (z przedporodowymi nerwami) zajęłam się Natką. Kąpiel, chlapanie, witaminy, ząbki, piżamka i lulu. Podczas karmienia wróciły skurcze, które mi od wielu godzin towarzyszyły i znikały. Znów wstąpiła we mnie nadzieja.
Natka usnęła, a ja zaczęłam liczyć częstotliwość. 8 minut. Przyjemny ból. 6 minut.
Tomek wrócił po 22.00. Ja sobie skakałam na piłce i liczyłam. Zrobiło się gęsto — skurcze zaczęły pojawiać się co 4 minuty.
Czas na nospę, orzekłam sama w sobie. Nie jestem zwolenniczką nospy, zwłaszcza w ciąży. Ale wiem, że pozwala odróżnić skurcze przepowiadające od porodowych. Po dwóch tabletkach przepowiadające znikają, porodowe trwają. Z relacji innych dziewczyn rodzących VBAC wiedziałam, że warto mimo wszystko manewr z nospą zastosować, bo rozkręcać się to może długo, wiele godzin, a nawet dni. I lepiej się wtedy wyspać, a nie chodzić nakręconym, że to już, to już.
Jak za odjęciem ręki moje skurcze ustały. No nie! Tyle liczenia, tyle nadziei…
Wróciły po 12 minutach. I znów zaczęły się zagęszczać. Jeeeeaaa!
Wzięłam kąpiel (w zamierzeniu odświeżającą, ale w domyśle mającą dać tę samą odpowiedź co nospa). Nic się nie zmieniło. Skurcze co 5–6 minut.
O 1.00 zadzwoniłam do położnej. Jak ja nie cierpię dzwonić w środku nocy do kogokolwiek. Po informacji, że jestem po nospie i kąpieli, a skurcze są — padła decyzja, że spotykamy się na porodówce za niedługo.
Do szpitala
Spakowaliśmy ostatnie rzeczy (czekoladę do ciućkania, sztuk 4!), wzięliśmy Natalkę (obudziła się) i do samochodu. Dojechaliśmy do rodziców Tomka, gdzie czekało na Natkę posłanie na podłodze (ach, ja też sypiałam u moich dziadków na podłodze! Jak ja to uwielbiałam!). Wesoło postanowiłam, że jeszcze ją uśpię, żeby wszystkim było łatwiej. Skurcze przybierały na sile (podczas karmienia). Natka wcale nie chciała zasnąć. Zadzwoniła położna, że no gdzie my jesteśmy. Dostaliśmy zapewnienie, że mama Tomka z Magdą sobie poradzą i ruszyliśmy do Oławy. Jakieś pół godziny drogi. Ja podsypiałam, budząc się na skurcze co 5 minut.
Dotarliśmy. Wejście przez SOR. Pani z SOR-u zadzwoniła na porodówkę, potem pokazała drogę i tyle.
Na Izbie Przyjęć papierologia. Skurcze delikatniejsze, ale na kilku musiałam wstać z krzesełka. Jeszcze więcej papierków. I jeszcze inne papierki. Albo jeszcze takie.
Koszula porodowa szpitalna. Oooo. Nie wiedziałam. Taka oczywiście za krótka.
Badanie.
Chwila niepewności. Narobiły spustoszenia te skurcze czy nie?
— 4 centymetry.
— O. To tyle, na ilu się ostatnim razem skończyło.
Też dobrze.
Porodówka
Przeszliśmy na porodówkę i już byłam pod opieką mojej położnej. Pani Ani. Godzina 4.00. Powoli świta.
Na początek znowu badanie.
— Naciągane 6 centymetrów.
Wow! 40 metrów przeszłam, a tu taki postęp. No i bariera psychologiczna pokonana. Bo szyjka moja potrafi. I to sama z siebie. Ha!
KTG. Piszą się skurcze, te, co ja je czuję. A nie że ja czuję i zgina mnie wpół, a na wykresie płasko i chyba sobie pani żartuje.
— Pani Madziu, muszę pobrać krew do badań. To od razu wenflon założę, gdyby był potrzebny.
— Nieeee.
— Nie? To będę kłuła drugi raz?
— Igły mi niestraszne. A pewnie nie będzie potrzeba.
— Dobrze. Nie zakładamy.
Wow, ktoś mnie słucha. Plan porodu wprawdzie napisany, ale nikt o niego nie prosił. A o wenflonie było w nim.
W między czasie podpisuję zgodę na poród fizjologiczny. Tak. Zgodę. Bom jest „stan po cięciu”. Mam wybór. Wiem, że muszę uważać na słowa, bo nikt mi cięcia w dowolnej chwili nie może odmówić. Słyszę od dyżurującej pani doktor, że to chwalebne. Ta moja próba VBAC.
Podpisuję niezgody.
Nie zgadzam się na kroplówkę naskurczową.
Nie zgadzam się na nacięcie krocza.
Nie zgadzam się na łyżeczkowanie macicy (gdyby łożysko całe nie wyszło).
Bez sensu. Wszystko jednym podpisem. Bez opcji „chyba że będzie konieczne”. A jak będzie? W planie porodu przy każdej niezgodzie mam zapisane „o ile nie będzie konieczne”. Także w przypadku cięcia!
Koniec KTG. Wolność na 2 godziny.
Lewatywa. Na moją prośbę.
Zaczynamy z Tomkiem wydreptywać ścieżkę na korytarzu. Na skurczach przystajemy, ja się opieram o ścianę, Tomek masuje ten krzyż nieszczęsny. Jakie to przyjemne. Jego dotyk. Ból krzyżowy od razu mija, zostaje skurcz na brzuchu. I tak te dwie godziny do następnego KTG.
Nic nowego. Skurcze, tętno, ruchy Leonka.
Zwalnia się sala przedporodowa. Dostajemy ją na wyłączność. Łóżko, krzesło, stolik. Pani Ania przynosi piłkę, materac. Na piłce już jest źle. Już się naskakałam w ostatnich dniach, dziękuję. Materac to nowość, to pozycja kolankowa (łokcie na łóżku). Może być, ale bez szału.
Pani Ania proponuje worek sako i mówi, że się odprężę, a może i zdrzemnę chwilę celem nabrania sił. Oooo chętnie. Siadam, zapadam się. Bardzo wygodnie, bardzo przyjemnie.
Zaczynam się relaksować. A ze mną moja macica. To niesamowite. Ja stwierdzam, że chcę spać, a ona mi to umożliwia i robi dłuższe pauzy między skurczami. Dla mnie bomba. Dla postępu porodu nie bardzo.
Dochodzi 8.00. Słyszę na korytarzu moją panią doktor. Zagląda do nas i jak zawsze mnie wita:
— A ja myślałam o pani wczoraj.
Idę na badanie. Jakie delikatne. Pani doktor pokazuje osiągnięte rozczapirzenie palców, oblicza szybko, że to 7 centymetrów. A ja już beczę. Ze szczęścia. Że idzie. Że postępuje. Że samo! Że jestem w dobrych rękach!
Chodzimy z Tomkiem korytarzem. Panowie monterzy wymieniają drzwi. Dostałam jakiś szlafrok, żeby im nie świecić tyłkiem. Chodzimy, stoimy. Ja przedmuchuję skurcze, Tomek masuje krzyż. Jest pięknie.
Mruczę na skurczach. Otwarcie krtani pomaga otworzyć się na dole. Im głośniej mruczę, tym pani Ania jest bardziej zadowolona.
— Pani Madziu, co ja słyszę! Pięknie, ale mi się podoba!
Przypominam sobie słowa położnej z jakiegoś reportażu: „Skurcze są dla dziecka. Przerwy w skurczach są dla mamy”. Pomaga.
Idę pod prysznic. Gorąca woda jest cudowna. Polewam brzuch, polewam plecy. Potem olewam brzuch i już tylko leję na plecy. Ogromna ulga. Wracamy na korytarz.
10.45. 8 centymetrów. Przy badaniu pęka pęcherz owodniowy i odpływają czyste wody. Nie mogę chodzić dalej, bo główka nie przypiera do ujścia szyjki, nie korkuje wylotu i jest ryzyko wypadnięcia pępowiny. Pada propozycja zaczekania na zejście główki na worku sako. Lubię worki sako, natychmiast się zgadzam.
Siedzę i czuję, jak skurcze zlewają się w jedno. Jak ból przeszywa mnie całą. Ohooo. Zaczyna się jazda bez trzymanki, chociaż jeszcze tego nie wiem. Pani Ania z panią doktor proponują gaz rozweselający na poprawę nastroju. Zgadzam się. Ma mnie rozluźnić — całą. Pierwsze kilka wdechów i nic. Drugie podejście — zaczęłam mówić, wydychając z płuc ten gaz i usłyszałam swój głos, nieco obniżony (odwrotnie niż z helem), co doprowadziło mnie do ataku śmiechu i łez. Niestety stan ten się już nie powtórzył, a szkoda.
Siedzę więc na worku, leją się ze mnie wody, skurcze sieją się gęsto a intensywnie. Zerkam na zegar. Dziwne, minęła godzina, a zegar prawie nie drgnął. Jak w operze.
Od tej pory przestaję się kontrolować. Jest mi wszystko jedno. Moim marzeniem jest jeszcze na trochę zasnąć. Ponownie udaje mi się sprawić, że skurcze są rzadziej, a ja między nimi odpływam. Podoba mi się to. Pani doktor i pani Ani się to nie podoba. To znaczy cieszą się, że sobie tak radzę, że podążam za potrzebami, że potrafię się w tym wszystkim zrelaksować. Ale jednak tempo porodu siada.
Zgadzam się na założenie czopków rozluźniających szyjkę. Ach, już tak niewiele zostało. Badanie, KTG. Nie cierpię KTG, a przy takiej intensywności doznań — nie cierpię po tysiąckroć. Mało co już ogarniam. Zdaje się, że używam brzydkich wyrazów. Że mówię, że nie dam rady.
— Ale chyba nie powie pani, że robimy cięcie? — z niepokojem pyta pani doktor.
— A w życiu! — zakamarkiem trzeźwego umysłu odpowiadam.
Ostatkiem siły woli wlokę się pod prysznic. Przy którymś skurczu głośniej krzyczę, zlatuje się pani doktor z panią Anią.
— Nie, nie, nic się nie zmieniło. Tylko bardziej bolało — od razu mówię, bo wiem, że czekają na początek skurczów partych, przy którym (początku) najczęściej jest zmiana okrzyków.
Wracam na swoją salę porodową. Opieram się o łóżko, kiwam biodrami. Wstawiam Leona w kanał czyli. Im głośniej krzyczę „AAAAA!”, tym pani Ania bardziej zadowolona. Ja krzyczę, a ona mówi, jak świetnie mi idzie. Budujące, motywujące, wspierające (dobrze, że jeszcze to ogarniam).
Proponują mi panie pozycję kolankowo-łokciową na materacu. Mowy nie ma! No to na łóżko? Nie wiem, jak to się stało, ale się zgodziłam. Ba, chyba nawet chciałam.
13.00. Prawie 10 centymetrów. Słyszę, że tempo siada, że moc skurczów siada. Panie zastanawiają się, co dalej. Proszą mnie o zgodę na kroplówkę ze sztuczną oksytocyną. Bo to jest moment, że jest konieczna. Boję się, cholernie się tej oksytocyny boję, ale się zgadzam. Czyli jednak wenflon.
Zaraz jest już pełne rozwarcie. Ja leżę i nie chcę słyszeć o zmianie pozycji. Mowy nie ma. W dupie mam pozycje wertykalne. A w planie porodu oczywiście prośba o pozwolenie i zadbanie o możliwość rodzenia w pionie. Dobrze, że nikt tego nie czytał.
Zgadzam się na obracanie się na lewy bok, żeby się główka dobrze zaczęła wstawiać w kanał, bo Leon odkręcony był w inną niż powinien stronę. Tomek masuje mi plecy (skóra mi z nich już schodzi, parafina nie pomaga). Pani doktor jedną ręką trzyma detektor tętna płodu na moim brzuchu, drugą ręką trzyma moją rękę. Mam nadzieję, że nie wyszła z tej historii tak podrapana jak Tomek.
— Czy te całe skurcze parte też tak dają po krzyżu? — pytam panią doktor.
— Niestety tak.
— No kurwa, a chciałam mieć tyle dzieci.
Mina pani doktor bezcenna.
13.15. Prę. Na polecenie, pod komendę. A nie w zgodzie ze swoją intuicją. Bo bym chyba nie zaczęła nawet rodzić.Zaczynam kumać korelację parcia z oddechami. Czuję w sobie głowę Leona. Pytam Tomka, czy to widział.
Myślałam, że to będzie trwało ustawowe 2 godziny. Ale gdy zaczynam kumać, że robi się wokół mnie łzawo, że pani doktor łyka łzy, że Tomek nie może nic powiedzieć, dociera do mnie, że zaraz powitamy na świecie naszego syna.
Prę dalej. Nie wychodzi. Moje przygotowane od wielu tygodni na tę chwilę krocze okazuje się za jakieś (za wysokie?) no i nie ma bata, wyjść nie chce.
— Proszę ciąć! — wołam, bo już naprawdę chcę przytulać synka, a nie cackać się z moimi planami porodowymi.
— No nie, nie. Nie mamy zgody.
— To się teraz zgadzam!
— Ale podpisze nam to pani? Żeby nie było, że po sądach będziemy potem biegać.
— To chyba beze mnie. Podpiszę!
I nadszedł ostatni skurcz. Wydałam ostatni, najdonioślejszy okrzyk. Pobłądziłam po urodzeniu się główki. I dostałam Leona na piersi. Szarego. Krzyczącego.
13.30.
16,5 godziny od momentu, gdy kładłam Natalkę spać i rozpoczęły się skurcze.
Tomek od razu dostaje nożyczki do przecięcia pępowiny, bo jest tak krótka, że napina się cała na ciele Leona i miażdży mu genitalia. A chyba nie muszę dodawać, że w planie porodu jak byk stała prośba o późne odpępnienie?
Leon leży na mnie. Wokół pełno ludzi. Jest pan doktor. Bada Leona na mnie. 10 punktów. Nie pozwalam jeszcze go ważyć i mierzyć. Rodzę sobie łożysko, całe i zdrowe. Nie brzydzę się jego widoku. Pani doktor mnie szyje. Mnie już kołacze nowa myśl.
— Czy przy EWENTUALNYM następnym porodzie to nacięcie ma znaczenie?
Pani doktor tylko się uśmiecha i zapewnia, że nie.
Oddaję Leonka na badania, chcę jak najszybciej znaleźć się w spokojnym miejscu, a tu taki harmider. Przechodzę na czworakach na łóżko szpitalne. Kręci mi się w głowie. Szumi mi w uszach. 2 godziny później mam ciśnienie krwi 70/58. Przejeżdżamy na salę poporodową (to ta sama, która była przedporodową). Dostaję Leonka. Dostaję krupnik. Po dwóch godzinach jedziemy na oddział położniczo-neonatologiczny.
Zakończyłam swój VBAC. 15 miesięcy i 19 dni po cięciu cesarskim.
Czuję, że to był mój poród. Mimo interwencji medycznych. Mam poczucie, że tym razem były uzasadnione. Że to rzeczywiście ja się na nie zgodziłam. Że nikt nie dysponował sobie mną. Że zostały uszanowane moje preferencje — mimo że musiały ulec w akcji modyfikacjom.
Dobrze napisała mi dziewczyna z grupy wsparcia: przy VBAC nie ma mowy o zawalaniu porodu. Po prostu się udał.
Dziewczynom, przed którymi podjęcie próby porodu naturalnego po cięciu, mówię: nie próbujcie. Rodźcie!
Spłakałam się bardzo :))) porody są takie wzruszające!
Co mi się nasunęło podczas czytania – odnośnie podania oxy tuż przed finałem. Na naszej szkole rodzenia (a chodziliśmy do hinduskiej, traktującej porod jako coś mistycznego) pani dr mówiła, że zawsze ale to zawsze skurcze zwalniają albo się wyciszają na chwilę przed wyjściem dziecka. I zawsze wtedy personel szaleje – chcą dawać oxy, bo "coś" na pewno jest nie tak. A to taka ostatnia mobilizacja macicy, której tą chwilę trzeba oddać i spokojnie poczekać.
Niemniej jednak – piękny, cudowny poród. Gratuluję wam bardzo!
A widzisz, zawsze coś się znajdzie, czego nie doczytałam. 🙂 Spoko, następnym razem będzie "bardziej" 😉 Nie mam w sobie pretensji o tę kroplówkę :))
i rycze. kurde, super, ze mamy te moc, ze porody sa nasze. nic tylko rodzic:)
Super, jak nikt nam tej mocy nie odbiera! 😉
Magdo… Zacznę "od dupy strony" 😉 Mam dwa naturalne porody za sobą, dwa tak różne ale z taką samą magiczną mocą. Do niedawna myślałam, że to coś ze mną jest nie tak, skoro te dwa zjawiska były dla mnie absolutnym misterium… Pomimo bólu, strachu, który przecież być musi, gra jest o wielką stawkę jakby nie było. Czytając Twój wpis uruchomiło się we mnie tyle wspomnień. Poryczałam się i ja. Cieszę się ogromnie, że było po Waszemu, że mogłaś doświadczyć tego cudu, że coraz więcej kobiet rodzi świadomie (a to też dzięki takim wpisom jak Twój).
Tak jak napisałaś i jak potwierdza moje doświadczenie – poród idzie po swojemu bo moc natury jest przeogromna. Możemy mieć plan, ale cała Twoja moc polegała na tym, że dałaś wszystkiemu popłynąć. Cudowny flow na którym przypłynął tak pięknie Leon. Eh… Tak bardzo się cieszę! I dziękuję ci za ten wpis, zasmarkawszy pół klawiatury.
Dodatkowy całus dla Natki, best sista ever :)))
Dobrze ujęte. Flow! Rzeczywiście popłynęłam. Popłynęliśmy 🙂
:*
Szacun kobieto! Ekstra, że plan porodu zrealizowany 🙂
Jeśli przyjmiemy, że nadrzędny plan był taki, żeby po prostu urodzić, to tak, zrealizowany. A w szczegółach to wyszło różnie hehe…
Przy "szarym, krzyczącym Leonie" popłakałam się jak bóbr 😉
Chyba plan porodu nie jest najważniejszy, ważne, żeby podążać za sygnałami swojego ciała i serca i być w zgodzie ze sobą.
Tak z ciekawości – ile dzieci planowałaś? I ile planujesz teraz? 😛
Plany, plany… Zobaczymy 😉 Na pewno chcę tę całą hecę powtórzyć 🙂
Magda, pięknie, prawdziwie, dobrze, że tak dokładnie to opisałaś. Dobrze, że pokazujesz, że jest różnie, że w trakcie decyzje się zmieniają, że dla każdego co innego…
Zachciało mi się jeszcze dziecka 🙂 Kolejny raz 🙂 Szkoda, że to już koniec dla mnie…. ale może dla Was nie? 🙂
Niech się Leoś zdrowo chowa! 🙂
No właśnie. Decyzje się zmieniają, plan porodu jest ramą. Ale naprawdę fajnie, jak ktoś pyta cię o zdanie co do twojego ciała 😉
Dawno nie czytałam tak wzruszającego wpisu. Prawdziwy, pełen emocji. A przede wszystkim – przypominający te jedyne w swoim rodzaju chwile. Boli, to prawda, ale już po wszystkim pamięć o bólu przykryte zostaje przez to niesamowite poczucie, że właśnie zrobiło się coś wspaniałego. Jak myślę o porodzie, od którego minęło 1,5 roku, to czuję ogromne wzruszenie, ciepło na sercu i równie ogromną chęć zrobienia tego po raz kolejny 🙂
Najlepsze jest to, że coraz więcej kobiet wspomina dobrze swój poród i do niego tęskni. I to właśnie przekaże swoim córkom.
Cudownie! Booosze jak się wzruszyłam. Jesteś wielka, dzielna i wspaniała. Plan porodu to tylko zarys, to tylko koncept. Moim zdaniem samo pisanie go jest ważniejsze niż jego ostateczna wersja na papierze, bo skłania do przemyśleń, do świadomego zastanowienia się czego się chce, czego oczekuje, co jest ważne, a co nie. Ty to zrobiłaś i wszystkie kompromisy po drodze pomogły Co jedynie zrealizować cel nadrzędny. Wydałaś na świat Leona. Całego i zdrowego ❤
Tak właśnie! Wszystko w temacie…
Ja swój plan formalnie pisałam, skacząc na piłce kilka dni przed porodem. Ale wiedziałam dokładnie, co w nim będzie. Od samego początku właściwie. Kilka punktów może dodałam w miarę zdobywania wiedzy i świadomości.
Cudownie! Booosze jak się wzruszyłam. Jesteś wielka, dzielna i wspaniała. Plan porodu to tylko zarys, to tylko koncept. Moim zdaniem samo pisanie go jest ważniejsze niż jego ostateczna wersja na papierze, bo skłania do przemyśleń, do świadomego zastanowienia się czego się chce, czego oczekuje, co jest ważne, a co nie. Ty to zrobiłaś i wszystkie kompromisy po drodze pomogły Co jedynie zrealizować cel nadrzędny. Wydałaś na świat Leona. Całego i zdrowego ❤
Leżę w łóżku, w Zagrzebiu, po bardzo nieprzespanej grypowo-żołądkowej nocy i życzę jak bóbr czytając ten wpis. Rządzisz Magda. Absolutnie. Pękam z dumy.
No masz no. Zdrowiejcie tam wszyscy i zwiedzajcie.
Dziękuję za miłe słowa :*
Bardzo się cieszę, że jednak postanowiłaś to wszystko opisać. Naprawdę pięknye wspomnienia, dające dużo siły tym, które dopiero czekają na swoją kolejkę. 😉 Oczywiście też się poryczałam i ryczę nadal. 🙂 Bardzo serdecznie gratuluję!!!!
A trzecie kiedy? Też tak niedługo?? 😀
Czy można przy okazji zrobić sobie koncert życzeń i zamawiać wpisy? To ja, pisałam już, czekam na reakcje Natalki i czekam na post o karmieniu dwójeczki, bo póki co wizja tej sytuacji przeraża mnie bardziej niż spodziewany poród (moja córka nie pozwala nawet mnie dotknąć jak ona je i bije każdego, kto podejmuje taką próbę!).
Teraz przerwa. Na rower i wino 😀
Będą takie posty będą. Z karmieniem daję sobie jeszcze chwilę, bo w tym momencie musiałabym napisać krótko: jest hardkor 😀 Ale nie że straszę, tylko po prostu przygotuj się na to, że może to wyglądać różnie. Hehe innej rady się nie da sformułować 😉
Magda, tak to opisalas, ze chociaz po moich porodach (jeden naturalny, jedna cesarka) powiedzialam, ze wiecej zadnych dzieci nie bedzie, przez momencik przeleciala mi mysl, ze chcialabym to przejsc jeszcze raz. Moje porody byly ciezkie i z niewielkimi komplikacjami, ale mimo wszystko byly mistyczne. Zawsze jak je wspominam, nie moge uwierzyc, ze to moje cialo "to" stworzylo: malego, kompletnego czlowieka. 🙂
Ja też do tej pory nie mogę uwierzyć, że moje ciało stworzyło człowieka. Takiego no wiesz: CZŁOWIEKA kurczę!
Gratuluję udanego porodu! 🙂 Chyba zawsze tak jest, że w trakcie dużo rzeczy się zmienia, jedne ze wskazań medycznych, a inne po prostu przestają mieć znaczenie. Ja zawsze też myślałam że będę chciała rodzić w pozycji wertykalnej, ale jak przyszło co do czego to jakby ktoś mi kazał się ruszyć z łóżka to bym chyba zabiła:P Po prostu było mi wygodnie. (pomijając fakt, że przy moim porodzie to ja akurat za dużo do powiedzenia nie miałam- ale i tak to była magiczna chwila) Plan planem, a najważniejszy jest cud narodzin:)
Ja uwierzyłam, że można nie chcieć się poruszyć o milimetr 😀
A jeśli chodzi o pozycje, to moja znajoma rodziła wcześniaka (34 tc) i powiedzieli jej, że w takim wypadku może tylko na leżąco. Hmm…
Hmmm…. porody wcześniacze żądzą się swoimi prawami… I dużo w nich procedur i interwencji medycznych. Wiem na pewno że do 32 tyg jeśli się tylko da to cesarka. W sumie jestem w stanie uwierzyć że tylko na leżąco bo pewnie personelowi łatwiej jest kontrolować stan dziecka, a w takich wypadkach to jest najważniejsze, wygoda rodzące to chyba na ostatnim miejscu:)
Magda! Najbardziej się cieszę, że jesteś zadowolona i przeżyłaś to z satysfakcją bez poczucia, że coś się dzieje poza Tobą. Myślę, że my tu w "naszym" środowisku ulegamy czasem jakiemuś dziwnemu wyścigowi o to, kto będzie miał bardziej naturalny, lepszy poród. Niektóre wpisy o porodach domowych mnie przygnębiały, bo poza budującym opisem samego wydarzenia, zawierały dużo ocen i wartościujących tekstów dotyczących porodów, w których zastosowano jakieś procedury medyczne. A przecież nie chodzi o to, czy natną, czy dadzą kroplówkę czy nie. Chodzi o to, jak kobieta się z tym czuje, jak ten poród przeżywa. Nie pozwolę sobie odebrać poczucia, że miałam "niezły" poród dlatego, że nie spełniał on czyichś oczekiwań, i uważam, że Twój poród był cudowny, odważny i naprawdę dokonałaś wielkiej rzeczy. Dzięki za to, że się nim podzieliłaś z nami!!!
Cudowny komentarz! Lubię to x1000 🙂
Ja też lubię x1000 🙂
Kasia trafiasz w sedno. Przyznaję, że byłam nakręcona na naturalny poród, taki właśnie ala domowy. Dalej przecież uważam, że to coś wspaniałego dać ciału kobiecemu wykonać swoją robotę. Trochę mnie ta cesarka skrzywiła, ja się panicznie zaczęłam bać wszelkich interwencji, bo ich bezkrytyczne zastosowanie właśnie odebrało mi pierwszy poród. Takie właśnie mam poczucie. I przed tym się broniłam.
A ten mi się podobał na 100%. Żałuję, że nie mogę na zawołanie, choćby teraz, przeżyć go jeszcze raz. Mimo że w trakcie odgrażałam się zupełnie odwrotnie haha.
O kurczę jak Ci zazdraszczam, też tak chcę:) No i mnie rozbawiłaś strasznie tym:
„W dupie mam pozycje wertykalne. A w planie porodu oczywiście prośba o pozwolenie i zadbanie o możliwość rodzenia w pionie. Dobrze, że nikt tego nie czytał.”
hihihi
Martyno 🙂 chcieć to już połowa sukcesu. Teraz wystarczy 😉 poruszyć niebo i ziemię. Czy masz już wsparcie? W razie czego pisz prv 🙂